nr 3 - rak i glukoza

Biuletyn Zdrowia

nr 3

 

dr n. med. inż. Krzysztof Michalak

Zbąszyńska 32/3, 60-359 Poznań,

tel. 61 8436000, 600977004

 

 

www.drmichalak.pl

www.biochemia-zdrowia.pl

www.holostrefa.com

 

 

 

Czy wiesz jak rak wycwanił się z glukozą?

 

Czy wiesz, że to, co jesz i pijesz, może przesądzić o tym czy rozwinie się u Ciebie rak? W niektórych typach nowotworów czynniki żywieniowe odpowiadają za zainicjowanie procesu nowotworzenia aż w 80%, podczas gdy pozostałe (wpływ środowiska oraz geny) stanowią jedynie 20%. Jest również druga strona medalu – odpowiednia żywność może stać się lekarstwem dla Twojego organizmu i najważniejszym narzędziem szeroko pojętej prewencji przeciwnowotworowej!

Substancji odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i uruchomienia procesów samoleczenia nie znajdziesz w ciastkach, frytkach i makaronie z serowym sosem. By zachować zdrowie i mieć mnóstwo energii, musisz jeść życiodajne posiłki!

Zarówno na scenach oficjalnych konferencji naukowych, jak i w podziemiach medycyny alternatywnej, dyskutowane są możliwości prewencji jak i wspomagania terapii w chorobach nowotworowych za pomocą diety.

I cóż z tych dywagacji wynika?

Wegetariańska, wegańska, bezcukrowa, bez nabiału, gersonowska, budwigowa, witariańska, alkaliczna, ketogenna – pomysłów tyle, ile mądrych głów, ale która z diet rzeczywiście działa? Niektóre oparte na medycznych faktach, inne na (nie)zawodnej intuicji? Temat jak rzeka szeroki, toteż wpis, który czytasz dedykowany będzie tej ostatniej, czyli ketogennej.

Na tapecie jest więc dieta ketogenna. Bogaty w tłuszcze, niskowęglowodanowy i średniobiałkowy plan żywieniowy.

Skuteczność potwierdzona w badaniach na zwierzętach i najwyższa w terapii guzów i glejaków mózgu. Stąd też, ostatnimi czasy do gabinetów dietetycznych trafiają zbłąkani pacjenci neurochirurgiczni, niekiedy o dziwo z polecenia tychże specjalistów (tak, dobrze czytasz – dietetyk też w szoku).

Wracając do meritum – skąd pomysł, że organizm zaskoczy na diecie wysokotłuszczowej?

Widzisz, paliwem dla Twoich komórek jest glukoza. To właśnie na drodze przemian glukozy odbywa się produkcja energii w Twoim organizmie. Nie oznacza to jednak, że kiedy przestaniesz jeść węglowodany Twój organizm sobie nie poradzi. Spokojna głowa - wysprycił się na tyle, że potrafi produkować energię również z innych składników odżywczych, takich jak: tłuszcze i białka. Toteż, kiedy ograniczysz do minimum spożycie węglowodanów, przestawisz się na pozyskiwanie energii z tłuszczów w procesie zwanym ketozą. Organizm zacznie wytwarzać w wątrobie z tłuszczu ciała ketonowe i wykorzystywać je jako źródło energii zamiast glukozy.

Ale po co Ci ciała ketonowe zamiast glukozy?

Prawie 100 lat temu niejaki niemiecki biochemik Otto Heinrich Warburg dokonał przełomowego odkrycia naukowego, o którym w środowiska medycznych nieco zapomniano… Dowiódł on, iż „komórka nowotworowa żywi się cukrem”, a zatem ta sama glukoza, która żywi Twoje komórki, może karmić również Twojego raka. Z takim jedynie wyjątkiem, iż komórka nowotworowa posiada 50 razy więcej receptorów dla glukozy niż zdrowa komórka, a zatem tempo jej metabolizmu, wzrostu, a raczej niekontrolowanego rozrostu jest znacznie większe. (Prawdopodobnie nie byłeś świadomy, iż wiedza ta wykorzystywana jest w ważnym badaniu diagnostyczny tzw. PET (pozytonowa tomografia emisyjna). W poszukiwaniu zmian nowotworowych w organizmie człowieka, poszukuje się obszarów pochłaniających najwięcej glukozy).

Wniosek w tej sytuacji nasuwa się tylko jeden – należy jak najszybciej odciąć takiej komórce dostawy paliwa, by zahamować progresję. Ale jak to zrobić by samemu nie paść z głodu? Istotny jest jeszcze jeden mały szczegół…a może raczej monstrualny - komórka zmieniona nowotworowo w bardzo niewielkim stopniu potrafi wykorzystywać ciała ketonowe do wzrostu i rozwoju. Brzmi teraz logicznie? Wysokotłuszczowa dieta ketogeniczna spełnia ten warunek, a badania kliniczne głoszą, iż teoria sprawdza się w praktyce!

Co musisz zrobić aby Twój organizm zaczął wykorzystywać tłuszcz jako źródło energii? Spożywać niewielkie ilości węglowodanów w ciągu dnia. W zasadzie będę to jedynie cukry pochodzące z warzyw. By zaspokoić zapotrzebowanie na kalorie - w to miejsce wstawić musisz tłuszcze oraz w mniejszym stopniu białko.

Poza działaniem przeciwnowotworowym zwolennicy ketogennej diety wymieniają jeszcze kilka innych wymiernych korzyści wynikających z jej stosowania. Dostarcza ona dobrej jakości tłuszczów, które poprawiają kondycję błon komórkowych oraz sprawność kory mózgowej. Działa przeciwzapalnie i korzystnie wpływa na stan przewodu pokarmowego, gdyż eliminuje wszystkie produkty alergogenne i sprzyjające rozwojowi grzybów. Ponadto wpływa na poprawę snu, obniżenie poziomu stresu. Poprawia wrażliwość na chemio- oraz radioterapię, a także zapobiega przerzutom i nawrotom choroby nowotworowej.

Wszystko pięknie, ładnie, ale jak przełożyć to na praktykę?

Moment „przejścia” w tryb metabolizmu ketonowego może nie być łatwy. Toteż musisz się do niego dobrze przygotować i nastroić. Praktyczna odsłona diety ketogennej – na co zwrócić uwagę, co jeść, czego nie jeść, od czego zacząć oraz najczęściej zadawane pytania – już w kolejnym biuletynie.

 

Do usłyszenia!

Marta Durek

Dietetyk holistyczny

www.holostrefa.com

Mentoring: dr n. med. Krzysztof Michalak

Bibliografia:

1. 1. T. Seyfried, Cancer as a Metabolic Disease: On the Origin, Prevention and Treatment of Cancer, Hoboken, NJ: Wiley, 2012.

2. 2. J. Mercola, The Benefits of a Ketogenic Diet and Its Role in Cancer Treatment, Mercola.com, 16 czerwca, 2013, dostęp: 1 marca 2015, https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2013/06/16/ketogenic...

3. 3. Leigh Erin Connely, MD: Rewolucja w Leczeniu Raka, Wydawnictwo Vivante, Białystok 2017

4. 4. M.R. Ward, M. Barton, The Contribution of Cytotoxic Chemotherapy to 5-Year Survival in Adult Malignancies, „Clinical Oncology” (Royal College of Radiologist) 2004, nr 8 (16), s.549-560

5. 5. R. Klement, Calories, Carbohydrates, and Cancer Therapy with Radiation: Exploiting the Five R’s Through Dietary Manipulation, „Cancer and Metastasis Reviews” 2014, 17 stycznia, dostęp: 5 stycznia, 2015

6. 6. P.Anand et al., Cancer Is Preventable Disease That Requires Major Lifestyle Changes "Pharmaceutical Reasearch" 2008, nr 9 (25), s. 2097-2116

7. 7. Cancer Facts and Figures, American Cancer Society, 2014

8. 8. O. Warburg, The Prime Cause and Prevention of Cancer, Nobel-Laureates, Lake Constance, Germany, 1966